Zsrgets evssel
Sokszor hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a fogykra egyenl az hezssel. A kvnt testsly elrshez nem kell mst csinlni, csak koplalni rendletlenl. Az l szervezetben zajl biolgiai, biokmiai folyamatok azonban bonyolultabbak az effle egyszer megoldsoknl. |
A sejtek anyagcsere-folyamatainak, a szervezet hormonhztartsnak szablyozsban klnbz, egymssal klcsnhatsban ll enzimek, svnyi anyagok, aminosavak vesznek rszt, s ezek rendkvl vltozatos hatst gyakorolnak a zsrok raktrozsra, illetve bontsra.
Ma mr valsznleg mindenki tudja, hogy a helytelen fogykrk sorn a szervezet elszr az izmokbl veszi a szksges energit. Ezrt fontos, hogy a ditt az letkornak s edzettsgnek megfelel mozgssal egsztsk ki, teht ne az energiabevitelt cskkentsk drasztikusan, hanem az energiafelhasznlst prbljuk emelni.
A tpllkozstudomnnyal foglalkoz szakemberek, az trendkiegsztket kutat biokmikusok ma mr sokat tudnak arrl, hogyan lehet az l szervezetet rvenni arra, hogy ne az letfontossg izmokat bontsa le, ha fogyni akar, hanem a sejtekben raktrozd flsleges zsrokat tvoltsa el. Nhny, a tpllkban is meglv anyag segtsgnkre lehet ezekben a folyamatokban. Ha azonban ezeket az teleket ppen a fogykra miatt nem vesszk magunkhoz, ellenttes hatst rhetnk el. De lssuk, melyek ezek a zsrbontsban kiemelten fontos anyagok.
Ht tveds
1. Mzlit eszem mzlivel: Sokfle mzli kaphat az zletekben a teljes kirls, cukormentes fajttl a csokidarabokat tartalmaz vltozatokig. Egyltaln nem mindegy, melyiket vlasztod. Fogykrsnak csakis a zsrszegny tejjel elksztett cukormentes mzli tekinthet. A tbbi des nassolnival. 2. Nem reggelizem: A reggeli tkezs beindtja az anyagcsert, radsul az ilyenkor elfogyasztott tpllkot napkzben biztosan elgeti a szervezeted. Ha egsz dleltt nem eszel, ksbb valsznleg farkashesen veted magad az telekre. Tartsd be az alapszablyt, inkbb tbbszr, keveset egyl. 3. Csak kstolgatok: Ne egyl fzs kzben mindenbl egy falatot. Tvedsz, ha azt hiszed, hogy a csaldi ebd utn a tnyron tallt maradkok bekapkodsa nem szmt evsnek. Ugyangy nbecsaps, ha magadnak nem rendelsz az tteremben, m a prod tnyrjrl alaposan belakmrozol. 4. A salta nem hizlal: A zsros ntettel, majonzzel, olajos magvakkal, sajttal gazdagtott saltk jval tbb kalrit tartalmaznak, mint pldul egy cssze zldsgleves. Maradj meg a kizrlag zldsgeket tartalmaz, joghurttal vagy olvaolajjal meglocsolt vltozatoknl. 5. Evs helyett is iszom: Jobban teszed, ha lemondasz a cukrozott, sznsavas dtkrl, turmixokrl, gymlcslevekrl. Fogyassz helyettk svnyvizet vagy zests nlkli tet. Az alkohol is hizlal, radsul gtolja a zsranyagcsere mkdst, gy az elfogyasztott telek lassabban bomlanak le. 6. Segt a koplals: Az alacsony kalriabevitelre a szervezet az anyagcsere lassulsval vlaszol. Nehezen indul be a fogys, s a norml trend visszalltsakor pillanatok alatt visszatrnek a knkeservesen leadott kilk. Az hezssel teht biztosan nem rsz clt, radsul az egszsgedet is veszlyezteted. 7. llandan mrem a slyom: Ha naponta tbbszr llsz a mrlegre, csak a sajt dolgodat nehezted meg. Ha nem fogytl, elveszted a kedvedet s a kitartsodat, ha viszont kevesebbet mutat a kijelz, knnyen elengeded magad. Mrd a slyodat hetente egyszer. | |